Branný viacboj kynologov

Vitajte v sekcii Branný viacboj kynologov (BVK)

Korene tejto disciplíny siahajú až k časom Zväzarmu (Zväz pre spoluprácu s armádou), niekde do 60.-70. rokov. Vtedajší branný viacboj kynológov zahŕňal podobne disciplíny, v akých sa súťaží aj dnes. Bohužiaľ po politických zmenách na prelome 80. a 90. rokov Zväzarm a spolu s ním aj pretek BVK zanikol.

Našťastie sa našlo pár nadšencov a v spolupráci so Zväzom športovej kynológie priviedli tento šport opäť k životu. Terajší BVK má trošku modifikované pravidlá od toho zväzarmovského, ale stále je to rovnaký šport, s myšlienkou spájať kynológov a najmä nadchýnať nových či mladých psíčkarov, aby sa základňa športových kynológov na Slovensku rozšírila.

A teraz k samotnému priebehu BVK. Zúčastniť sa môže psovod s akýmkoľvek psíkom. Nie je to pretek len pre pracovné plemená a čistokrvné psy. Dvere majú otvorené malé i veľké psy, kríženci aj čistokrvné psy. Organizátori sa potešia každej novej tvári na pretekoch. Kategórie sa potom delia podľa psovodov na: žiačky/žiakov do 15 rokov, mládežníčky/mládežníkov do 18 rokov a na ženy a mužov a ženy a mužov nad 40 rokov.

Ako už názov „viacboj“ napovedá, súťaží sa vo viacerých disciplínach, ktoré naozaj zvládne akýkoľvek psík bez ohľadu na veľkosť. Jednou z nich je beh so psom, na dĺžku 1000-2000m v závislosti od kategórie. Ďalej je to streľba zo vzduchovky(počas ktorej je pes v odložení, v kategorii žiakov a žiačok je priviazaný o kolík bez cviku odloženia), hod granátom (pes takisto v odložení alebo priviazaný o kolík), prekonanie nízkej prekážky (pes i psovod), tunelu (pes i psovod) a kladiny (pes) a napokon pes vykoná buď hladké zadržanie alebo aport (podľa rozhodnutia psovoda). Víťazí pretekár s najväčším počtom bodov v súčte všetkých disciplín.

Keby ste mali chuť si zapretekať, každý rok sa budú konať kvalifikačné preteky na MSR pre štyri oblasti Slovenska (západ, východ, stred, Bratislava). Z každej oblasti sa z každej kategorie môžu na MSR kvalifikovať traja pretekári.